Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) tarafından İdlib’de gözaltına alınan ABD’li gazeteci Bilal Abdulkerim serbest bırakıldı.

Tam olarak 13 Ağustos 2020’de İdlib’in kuzeyindeki Atme kasabasında gerçekleştirilen bir operasyonla gözaltına alınan Bilal Abdulkerim’le ilgili olarak HTŞ herhangi bir açıklama yayınlamamıştı. Aynı dönemde İngiliz asıllı insani yardım aktivisti Tauqir Sharif de HTŞ tarafından gözaltına alınmış ancak kendisi bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

2014 yılından bu yana Suriye’de muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerde ‘On the Ground News’ kurumu altında gazetecilik faaliyeti yürüten Bilal Abdulkerim’in gözaltına alınması, tanınan bir isim olması nedeniyle Suriye dışındaki ülkelerde de geniş yankı bulmuş, birçok isim HTŞ’ye bu karardan dönülmesi yönünde mesaj göndermişti.

Bilal Abdulkerim’in serbest bırakılması sonrasında ise HTŞ’nin medya ofisinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bilal Abdulkerim’in Serbest Bırakılması

Bilal Abdulkerim’in, hakkındaki iki hüküm birleştirilerek bir yıl hapsi hakkındaki hükmün (ilk dava için bir yıl, ikinci dava için 6 ay) ilanından ve mahkeme tarafından onaylanmasından sonra, Atme bölgesinin önde gelenleri ve bir grup şahıs mahkemeye af talebinde bulundu. Kadılar bunu değerlendirdikten sonra, serbest bırakılma şartlarına uyulması temelinde teklif kabul edildi. Ki bu şartlar kamu meseleleri ve askeri faaliyetleri ile bağlantılıdır.

Bilal Abdülkerim geçtiğimiz Ağustos ayında, kendisine karşı bir dizi suçlama yöneltilerek tutuklanmıştı. Bunlardan en önemlileri şunlardı:

  • Özgürleştirilmiş bölgelerde kamu güvenliğini ihlal eden gruplarla beraber çalışmak
  • Meşruiyet olmaksızın yerel yetkililere karşı kışkırtma
  • Delil olmadan kurumlara karşı yalan bilgi yaymak
  • Yargı tarafından aranan kişilerle röportaj yapmak ve asılsız bilgi uydurmak”
HTŞ medya ofisi tarafından yayınlanan açıklama