Suriye’de askeri anlamda en etkin rejim karşıtı muhalif gruplardan biri olan Ensar et-Tevhid, gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili bir infografik yayınladı.

Bir dönem Suriye’de Cundu’l Aksa ismiyle tanınan ve bir kısmı IŞİD’e katılan grubun, mutedil olarak nitelendirilebilecek üyeleri tarafından teşkil edilen Ensar et-Tevhid, küçük ölçekli bir grup olmasının yanında Suriye sahasında gerçekleştirdiği etkili saldırılarla isminden söz ettiriyor.

Grup tarafından son yayınlanan infografikte, 100 gün içerisinde Rusya ve İran tarafından desteklenen Beşar Esed rejimi güçlerine düzenlenen saldırılarla ilgili rakamlar servis edilmiş.

Ensar et-Tevhid grubuna bağlı medya kaynakları tarafından servis edilen verilerde, 3 Aralık 2020 – 12 Şubat 2021 tarihleri arasında düzenlenen saldırılara ait detaylar paylaşılıyor. Bu rakamlara göre 100 günlük süreçte gerçekleştirilen saldırılarda 50 kişi öldürülmüş ve yaralanmış.

Özellikle son dönemde kendi üretimi olan füzelerle gerçekleştirdiği saldırılara ait görüntüler servis eden Ensar et-Tevhid’in yayınladığı infografikte, saldırı tipleri ve sayıları da belirtilmiş.

İnfografiğin altındaki notta ise, “Bu mubarek operasyonlarda, bir savaş muhabiri, bir yüzbaşı ölmüş, 2 Rus askeri yaralanmıştır” ifadeleri de yer alıyor. Yine aynı kısımda Beşar Esed rejiminin öncü kuvvetlerinden 10 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı ifade edilmiş.

Son dönemde Rusya ve İran destekli rejim güçlerine yönelik saldırılarını artıran Ensar et-Tevhid yapılanması muhalif grupların içinde, askeri açıdan dikkat çeken bir yapı. Grup daha önce her ne kadar Hurras ed Din’e bağlı Ve Harridil Muminin operasyon odasıyla birlikte çalışmış olsa da, HTŞ’nin bölgedeki grupları kendi operasyon odası olan El Fethu’l Mubin’in altında birleştirme çabaları sonucu bu grup da şimdilerde HTŞ ile ortak hareket ediyor.

Ensar et-Tevhid’in kendi üretimi olan füze ile düzenlediği bir saldırı