ekran-resmi-2016-11-01-20-31-11

Doğu:

Operasyonunu 27’inci gününde Irak güçleri şehrin doğu mahallelerinde önemli bir ilerleme kaydedebilmiş değil, Irak güçlerinin ilerleme girişimleri farklı birçok sebepten dolayı her seferinde başarısızlıkla sonuçlanıyor. Irak güçleri, bir mahalleye girip, mahalleyi kontrol altına aldıklarını ilan edebiliyorlar. Ancak burada asıl olan kontrol altına alındığı iddia edilen mahallelerde sürekli ve sağlıklı bir kontrolün sağlanabilmesi. Irak güçlerinin karşısında kendileri gibi “düzenli” bir yapının olmayışı, mahallelerde kontrolü sağlayamamasındaki en büyük etken. Düzenli güçlerin ilerleme mantığı bellidir. Birbirlerinden çok ayrı hareket edemezler. Toplu halde çok fazla görüntü verir ve hedef olurlar.  DAEŞ, geçmişte edindiği savaş tecrübeleri çok akıllıca kullanarak özellikle şehrin doğusunda Irak güçlerine büyük kayıplar verdirtebiliyor.

(ABD’ye ait Apache saldırı helikopterlerinin ve silahlı-silahsız insansız hava araçlarının şehrin doğusundaki çatışmalara destek verdiğini de ekleyelim.)

DAEŞ, Musul operasyonu başladığından bu yana şehrin doğusunda çok fazla bombalı araç saldırısı düzenledi. Açık arazide bombalı araç saldırılarını def etmeniz mümkündür. Ancak şehir savaşında bunu yapabilmeniz kolay değildir. Operasyonda şimdiye kadar izlediğimiz kadarıyla, DAEŞ’in elindeki en büyük silah bombalı araçlardır. DAEŞ bu bombalı araçlarla Musul mahallelerinde toplu halde ilerlemeye çalışan/toplu halde bulunan Irak güçlerini hedef alıyor. DAEŞ’in sadece şehrin doğusunda bir günde düzenlediği bombalı araç saldırısı sayısı bazen en az 3 olabiliyor.

Irak güçlerinin şehir savaşındaki tecrübesizliğinden bahsedilirken, DAEŞ’in bu operasyona çok iyi hazırlandığı gerçeği atlanılmamalıdır.

Kuzeydoğu:

Kentin kuzeydoğusunda geçtiğimiz gün bir saldırı başlatan Irak güçleri birkaç mahalleye girebildi. Ancak bu girdiği mahallelerde daha önce girdiklerinde olduğu gibi çok fazla kayıp verdi. Kuzeydoğu mahallelerindeki  çatışmalar halen şiddetli bir şekilde devam diyor.

 

Güney:

Geçtiğimiz günlerde Irak savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak kentin güneyinde ilerleme sağladıklarını duyurdu. Ancak Irak güçleri güneyde halen şehir merkezine 15-20 KM arası bir mesafedeler. Hammam el Alil beldesinin DAEŞ’ten geri alınmasından sonra Irak güçleri daha yukarı çıkabilmek için (Musul’a doğru) saldırıya  geçip birkaç KM’lik ilerleme kaydedebildiler. Ancak DAEŞ’in düzenlediği ani saldırılar, bu ilerlemenin devamını oldukça yavaşlatıyor.

 

Güneydoğu:

Haşd el Şabi milisleri ve Irak güçleri şehir merkezinin yaklaşık 30-35 KM güneybatısında birkaç köyde kontrolü sağladıklarını iddia ettiler. Bu iddianın ardından DAEŞ, bölgede gerçekleştirdiği birkaç bombalı araç saldırısında en az 30 Haşd milisinin öldüğünü açıkladı. Bölgedeki çatışmalar devam ediyor.

 

Batı:

Musul’un batısındaki Haşd el Şabi milislerinin ise Muhallabiya tarafındaki ikmal yapmaya ve saflarını güçlendirmeye devam ediyor. Kaynaklar, bir süredir devam eden ikmal ve molanın hedefinde, Telafer Havaalanı olduğunu belirtiyor. Milislerin Telafer kent merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20-25 KM arasında.

Son olarak: Irak güçleri çok fazla kayıp versede kentin ana mahallelerine kuzeydoğu, doğu ve güneydoğu cephesinden olmak üzere (hilal şeklinde) saldırmaya devam ediyor.

Daha önce de belirttiğim gibi, kente yönelik farklı hatlardan düzenlenen saldırılar kent içerisindeki savaşçıların gücünde ister istemez bir zayıflamaya yol açacaktır. Operasyonu yönetenlerinde tam olarak yapmak istedikleri bu. Ancak şimdiye kadar masa başındaki planların sahadaki karşılığı tam olarak alınmış değil.

12 Kasım 2016

Halid Abdurrahman